AnasayfaPortalliGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Ortaçağ da Avrupadaki Gelişmeler

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 61
Tuttuğu Takım : 0
Kayıt tarihi : 18/11/07

MesajKonu: Ortaçağ da Avrupadaki Gelişmeler   Perş. Ara. 13, 2007 4:40 pm

XV. ve XVI. YÜZYILLARDA AVRUPADA’Kİ GELİŞMELER
A.BİLİM VE TEKNİK ALANDAKİ GELİŞMELER :
Orta Çağ Avrupa’sında bilim kilisenin baskısı ve denetimi altındaydı.Kilise düşünce özgürlüğünü ve serbest çalışma ortamını yok etmişti.Papalığın kontrolünde bulunan okullarda skolastik düşünce egemendi.XIV.ve XV.yüzyılda meydana gelen siyasi ve sosyal değişmeler insanı ön plana çıkardı.Avrupalılar bilim ve teknik alandaki gelişmeleri,haçlı seferleri sırasında İslam ülkelerinden alarak daha da geliştirdiler.
TEKNİK ALANDAKİ GELİŞMELER :
Barut :Barut ilk kez Çinliler tarafından kullanıldı.Avrupalılar haçlı seferleri sırasında Türkler ve Müslümanlardan öğrenip geliştirdiler.Barutun ateşli silahlarda ve topta kullanılması önemli gelişmelere yol açtı: a)İstanbul kuşatmasında kullanılan büyük toplar feodalitenin çöküşünde etkili oldu.
b) Feodalite(derebeylik) rejimi yıkılarak yerine güçlü merkezi krallıklar kuruldu.
Pusula : Yön belirlemeye yarayan pusulayı ilk kez Çinliler buldu.Avrupalılar pusulayı haçlı seferleri ile Müslümanlardan öğrendiler.Avrupa’da gemi yapımında kaydedilen ilerlemelerle okyanuslara dayanıklı gemiler inşa edildi.Pusula ve rüzgargülünün kullanılmasıyla coğrafi keşifler başladı.
Kağıt ve Matbaa : Eski çağlardan beri Çin ve Mısır’da kağıt yapımı biliniyordu.751 yılındaki Talas savaşından sonra Müslümanlar Çinlilerden ;haçlı seferlerinden sonrada Avrupalılar Müslümanlardan kağıt yapımını öğrendiler.Kağıdın kullanılmasıyla birlikte ilkel bir şekilde Çinliler ve Uygur Türklerince kullanılan matbaa,1450’de Alman Jean Gutenberg(Jan Gutenberg) tarafından geliştirildi. Matbaanın kullanılmasıyla:Avrupa’da elle yazılan kitaplar basılıp çoğaltıldı.Buna bağlı olarak bilim ve düşünce hayatı(Rönesans,Hümanizm,Reform) gelişti.

BİLİM ALANINDAKİ GELİŞMELER :
Avrupa’da XII.yüzyıldan sonra büyük tıp bilgini İbn-i Sina’nın eserleri Latince’ye çevrilip üniversitelerde okutuldu.Bu Avrupa’da tıp alanındaki ilgiyi artırdı.XVI: yüzyıldan itibaren deney ve gözleme dayalı bilimsel çalışmalar ,tıp alanında büyük ilerlemeler sağladı.
William Harvey(Vilyım Harvi)kan dolaşımını buldu.Böylece modern cerrahinin temelleri atıldı.Çiçek ve Tifo gibi hastalıkların tanımı yapıldı.
Astronomide Galileo(galile),teleskopu buldu.Bilginin deney ve gözleme dayandığını ortaya koydu.Galile’nin düşünceleri skolastik düşünceyle çatıştığı için engizisyon mahkemelerinde yargılandı.
Copernicus(kopernik) Dünyanın güneş etrafında döndüğünü ileri sürdü.
Newton(nivtın) yerçekimi kanununu buldu.
Kepler ,gezegenlerin güneşin etrafında elips şeklinde bir yörünge izlediğini ortaya koydu.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://bizimeller.yetkin-forum.com
 
Ortaçağ da Avrupadaki Gelişmeler
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ::İndex:: :: EĞİTİM :: Ödevler-
Buraya geçin: