AnasayfaPortalliGaleriAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Travian Oyunu Oynanışı-Resimli Anlatım 1. Bölüm

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
speed_63
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 64
Tuttuğu Takım : 0
Kayıt tarihi : 18/11/07

MesajKonu: Travian Oyunu Oynanışı-Resimli Anlatım 1. Bölüm   Paz Kas. 25, 2007 10:13 pmOyunun amacı ne? Ne yapmalıyım?
Oyunun amacı sahip olduğunuz hammadde alanlarını geliştirere üretim yapmak, bu üretimden gelen kaynakları askeri yada ekonomik alanlara harcayarak gelişmek. Ekonomik alanlarda kullandığınız hammaddelerin size üretim ve gelişim olarak, askeri alanlara yatırdığınız kaynakların ise size korunma ve saldırı ve yağma gücü olarak geri dönmesi.


Haritada neredeyim (yön olarak) nasıl anlarım?
Koordinatlarınıza bakın;
+,+ Kuzey Doğu
+,- Güney Doğu
-,- Güney Batı
-,+ Kuzey BatıHaritadaki yerimi sevmedim. Köyü taşıyabilir miyim?
Hayır köyü taşıyamazsınız. Ama başka köyler alarak başka bölgelere göç etmeyi deneyebilirsiniz.

Bir kabile seçtim ama memnun kalmadım. Değiştirme şansım var mı?
Hayır yok. Hesabınızı kapatıp yeni bir hesapla başlamadığınız sürece o seçtiğiniz kabile ile oynamak durumundasınız.

Hammadde nasıl üreteceğim?
Ana görünümde köyünüzün alanlara ayrılmış olduğunu göreceksiniz.


Asker nasıl çıkarılır?
İlk çıkarabileceğiniz en zahmetsiz askerler:
Galya: Phalanx
Cermen: Tokmak Sallayan
Roma: Lejyoner
Bu askerleri sadece Kışla Derece 1 yaparak çıkarmanız mümkün. Bundan sonra çıartmak istediğiniz askerler için. Binalarınızı gerekli şarta ulaşana kadar geliştirmeli ve gerekli önşartlar sağlandıktan sonra da üretmek istediğiniz askeri birimi önce Akademiden geliştirmelisiniz.

Örneğin: Eğer galyalıysanız ve Kılıçlı asker üretmek istiyorsanız. Bunun için yapmanız gereken:

Önkoşullar:

Akademi Seviye 1, Silah Dökümhanesi Seviye 1 koşullarını sağlamak sonra Akademiden Kılıçlı askeri geliştirmek ve Kışladan üretime başlamaktır.


Saldırı nasıl yapılır?
Saldırı yapmak için öncelikle saldırı yapacak askerinizin olması gerekiyor. 1 yada 2 asker çıkarır çıkarmaz hemen bir heyecanla yan köye göndermeyin. Köylerin asker savunması olmasa bile köşk/saray/çit/temel savunma puanları olduğundan 1 veya 2 hatta askerine göre 3-4 asker gönderdiğiniz durumlarda bile kayıp verir zarara uğrarsınız. Bunu aklınızdan çıkarmayın.


Askeri savaşa göndermenin 2 yolu vardır:

Haritadan saldırmak istediğiniz köyün üstüne tıklar ve açılan sayfada "Asker Gönder" seçeneğini seçersiniz.
Askeri Üs'ten "Asker Gönder" seçeneğini seçer açılan sayfaya köy ismini yada koordinatlarını girersiniz. Dikkat etmeniz gereken aşama bundan sonrasıdır ve aşağıdaki resimlerde anlatılmıştır. Ençok yapılan hata son resimdeki "Ok" butonuna basılmadan askerlerin gönderildi zannedilip köyde unutulmasıdır.

Normal ve Yağmalama saldırıları arasındaki fark nedir?

Normal saldırı modunda askerleriniz karşı taraftaki defansla ölümüne savaşır. Savaş iki taraftan birinin askerleri tükenene kadar sürer.
Yağma modunda ise askerlerinizin asıl amacı malzeme yağmalamaktır. Savaş her iki taraftan birinin askerleri tükenene dek sürmez. Sizde oda orduların durumuna göre kayıplar verir ve malzeme ile dönersiniz.


Önemli Uyarılar:

* Normal modda yapılan saldırılardan da ganimet alınır. Tıpkı yağmada olduğu gibi askerlerinizden sağ kalanlar ganimet alarak geri döner.
* Yağmalama saldırısı yaptığınız halde karşınızda çok güçlü bir savunma olursa hiçbir askeriniz dönmeyebilir. İllede dönecek diye kendinizi şartlandırmayın.


Savaş esirlerini kim besler?
Savaş esirlerini esir olan askerler kiminse o besler. Yani galyalıylanız ve size esir düşen askerler varsa, bu askerleri siz değil sahibi besler.

Esirleri ne yapabilirim?
Elinize geçen esirleri pazarlık unsuru olarak kullanabilirsiniz:


Örneğin karşı taraftan esirleri salmak için fidye isteyebilirsiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için esirlerin kurtarılamayacağından emin olmalı bir başka değişle savunmanızın aşılamayacak olması gerekir. Aksi taktirde kimse gelip kurtaracağı esir için kaynak vermez. Eğer esirleri kaybetmeyecek kadar güçlü değilseniz karşı taraftan birde fidye isteyerek durumunuzu zorlaştırmamalısınız. Çünkü fidye isteğiniz karşı tarafı kızdırabilir sonuçlar sizin için daha da kötüye gidebilir.


Esirleri salabilirsiniz:
Esirleri, iyi niyet göstergesi olarak, karşı tarafa diplomatik mesajlar vermek, yada tuzakları boşaltmak gibi amaçlar için salabilirsiniz.

Önemli:

Esirleri salmanızın diğer bir yararıda saldığınız sayıda esirin yarısı kadar tuzağınızı geri kazanırsınız. Salmazsanız ve saldırı sonucu serbest kalırsalar bozulan tuzakların sadece 1/3'ü kadarını geri alabilirsiniz.


Örneğin:
60 esir aldınız. Bu 60 tuzağınızın dolması demektir.
Bu esirleri salarsanız 60/2= 30 adet tuzak geri gelir. Kaybınız 30 tuzak olur.
Bu esirler saldırı sonucu serbest kalırsalar 60/3=20 adet tuzak geri gelir ve kaybınız 40 tuzak olur.

* Esirlerin öldürülmesi mümkün değildir.

Tuzak nedir? Ne yararı vardır?
Tuzak Galya ırkına özel bir yapıdır. Tuzağın yararı savaş sırasında gelen düşmanın içine düşerek vuruş gücünün azalmasıdır.

Örneğin:
100 tuzağınız varsa size gelen 150 kişilik bir tokmakçı ordusunun 100'ü tuzağa düşecek ve sadece 50 tokmakçı ile savaşmak zorunda kalacaksınız. Ancak duruma göre tuzak dezavantajda oluşturur. Örneğin henüz savunmanızı oturtamadan tuzak yaptıysanız ve bu tuzaklara adam düşer kalırsa. Bu kurtarma saldırısı olarak bir saldırı daha alacağınız anlamına gelir.

Birlik nasıl kurulur, nasıl üye olunur, nasıl çıkılır, biden fazla birliğe üye olunabilir mi?
* Birlik kurabilmek için Elçilik Derece 3 gerekir. Daha sonra elçilik üstüne tıklayarak seçeneklerden "birlik kur" seçilerek ve gerekli alanlar doldurularak birlik kurulabilir. Her elçilik derecesi için birliğe 3 oyuncu alınabilir. Bu nedenle daha çok üye alabilmek için daha büyük bir elçilik gerekir. Oyuncular, elçiliği geliştirmek için birlik yöneticisine günlük üretimlerinin 1 saatlik kısmını aşmayacak şekilde malzeme yardımı yapabilirler.
* Birliğe üye olmak için Elçilik Derece 1 olması yeterlidir. Daha sonra sizi isteyecek bir birlikten teklif almayı beklemelisiniz. Teklifiniz geldiğinde ise elçilik binasına tıklayarak kabul ederek birliğe katılım yapabilirsiniz.
* Birlikten çıkmak için elçilik binasına tıklayıp seçeneklerden "birlikten ayrıl" seçerseniz birlikten ayrılabilirsiniz.
* Aynı anda birden çok birliğe üye olmak mümkün değildir. Ancak bir birlikten ayrılıp diğerine geçmek mümkündür. Bunun bir sınırlaması yoktur. İstediğiniz kadar birlik değiştirebilirsiniz, tabi bir yerden sonra birlikler sizi çok değişim yaptığınız için istemeyebilirler.

Mancınık saldırısı nasıl önlenir? Yağmalama mancınık saldırısı olur mu?
Mancınık saldırısını önlemenin yolu gelen ordulara karşı sağlam bir savunma ile karşılama yapmaktır. Mancınık yağmalama modunda çalışmayacağı için mancınık saldırıları normal yapılır. Daha önce de yazıldığı gibi normal saldırıda her iki taraftan biri tükeninceye kadar savaş olacağı için çok sağlam bir defanla beklemek yerinde olur.

Büyük Ahır, Büyük Kışla nereye yapılır? Ne işe yarar?
Büyük Ahır ve Büyük Kışla başkente yapılamaz. Bunun dışındaki köylere yapılabilir. Önşartları sağladıktan sonra başkentiniz hariç dilediğiniz yere kurabilirsiniz.
Şu işe yararlar: Savaş sırasında ordunuzun tamamını yada büyük bölümünü yitirdiğinizde ve kayıpları acil geri koymanız gerektiğinde bu binalardan daha hızlı ama daha pahalı asker üretimi yapabilir askeri gücünüzü hızla canlandırabilirsiniz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Travian Oyunu Oynanışı-Resimli Anlatım 1. Bölüm
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» anlatımlı süper şal modeli
» mağazacılık oyunu
» anlatımlı şık bluzlar
» PANELİN ÖZELLİKLERİ
» MIXKRAFTLA ALTYAPI ÜSTÜNE KAYIT YAPMA RESIMLI ANLATIM

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ::İndex:: :: Online Oyunlar :: Travian Online :: Server 13 Federal Birlik Özel Forum-
Buraya geçin: